превод

Fryed ќофтиња со Provola сирење

0 0
Fryed ќофтиња со Provola сирење

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
500 g Мелено говедско месо
130 g бајат леб
50 g пармезан
2 Јајца
вкус сол
вкус црн пипер
50 g Пушеле Provola сирење
1 прамен магдонос
2 гранчиња на Мајчина душица
вкус Трошки од леб
семе на нафта

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

  • 40
  • служи 5
  • лесно

состојки

Правци

Сподели

Fryed ќофтиња се едноставен, но многу вкусен рецепт. Овие тендер залаци на мелено месо зачинета со provola, пармезан, јајце и магдонос навистина не може да се водат за исчезнати во менито за убаво празник празник или ручек во неделата во семејството. Во оваа верзија се пржи, но благодарение на нивната флексибилност може да се готви на ќофтиња во различни начини. Обиди се со нив на пример во рерна, или во тава со сос од домати за вкусен втор курс.
Ако ги претстави топло со свежа салата и шарени чепкалки за заби или мини-вилушки да се служи во неформален начин, никој не може да се спротивстави на овие вкусни ќофтиња!

чекори

1
Направено

За да се подготви ќофтиња, започне сечење на бајат леб. Отстранете ја кората и се сече на коцки breadcrumbs, потоа ставете ја во миксер заедно со мелено магдонос и листови мајчина душица: работат миксер додека не се добие мазна и хомогена смеса. Парче и се исецка на provola сирење.

2
Направено
30

Во голема тава место месо, сецкани леб и сирење provola, додадете рендан пармезан сирење и, конечно, на јајцата малку тепан. Сезона со сол и бибер потоа започнете месење со вашите раце додека не се добие компактна тесто, која треба да се остави во фрижидер 30 минути покриена со фолија.

3
Направено

По потребното време, Извадете го тестото од фрижидер, намачкајте ги рацете и да започне да се подели на тестото во делови од околу 20 g: секој според моделот на вашата дланка да се добие топчиња со иста големина. Потоа да ги стави на послужавник обрабени со транспарентен филм.

4
Направено

Стави breadcrumbs во голем сад и се помине секое meatball внатрешноста, претворајќи го со помош на вилушка за единствен breading. Нека се одморат сите на послужавник, се обидува да ги оддалечи малку од едни на други.

5
Направено

во меѓу време, донесе нафта да СРЈ на температура која не надминува 170-180 ° (да се мери со кујна термометар). Кога е жешко во вистински момент, натопи 2-3 ќофтиња во исто време со морска птици, така што нема да се намали температурата на маслото премногу, готви неколку минути (2-3 минути ќе биде доволно) додека имате убав Браунинг, тогаш трансфер на ќофтиња готви на абсорбента хартија само доволно долго за да се елиминира вишокот на нафта.
Ќофтиња се подготвени, им служат топли!

Ако преферираш полесна верзија, обидете се да се пече во загреана ќофтиња 200 ° рерна 20 минути (ако вентилација, на 180 ° за 10 минути). Можете да вкус тестото со свежо сецкан чили пиперка, со билки и зачини сакате, или да го замени пармезан сирење со pecorino сирење.

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Butter_Chicken
претходниот
Индискиот путер кокошка
рецепти Избрани - Пападум
следниот
Индиски пападам или папад
рецепти Избрани - Butter_Chicken
претходниот
Индискиот путер кокошка
рецепти Избрани - Пападум
следниот
Индиски пападам или папад

Додади го твојот коментар