превод

огнени банани

0 0
огнени банани

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
4 (не премногу зрели) банани
40 g путер
120 g шеќер
1 стакло Сок од портокал
30 g Рум

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • брз
  • глутен
  • вегетаријанска
  • 20
  • служи 4
  • лесно

состојки

Правци

Сподели

Огнени банана е многу посебен и импресивни рецепт ако е направен во предниот дел на гости’ очи! овој десерт, идеален за да ги вкусите ова овошје во еден поинаков начин од вообичаениот, има спектакуларен жалба. Поради тоа, треба да се подготви за посебни прилики како што се важни вечери, за време на Божиќ, да уживаат вечери со слатка апетитот и надмена ефект кој восхитува.

Совршен фламбирајте храна исто така, може да биде основа на ракија, ракија или големата marnier, освен на рум: се избере врз основа на вашиот вкус! Flambation е процес кој не ги зема многу време за овој рецепт, бидејќи банана е многу помеки и повеќе деликатни.

чекори

1
Направено

Да се ​​подготват запалените банани, започнете со цедење на портокалот и филтрирање на сокот.

2
Направено

Потоа на оган се зема нелеплива тава и се топи шеќерот. Кога ќе почне да се карамелизира, земајќи ја темно русата боја, додадете го путерот.

3
Направено

Штом путерот се стопи, додадете ги излупените банани во тавата на тивок оган за 1-2 минути. Нежно свртете ги од двете страни внимавајќи да не се скршат и рамномерно да ја впијат топлината.

4
Направено

Во овој момент додадете го румот и оставете го да се запали, благо наведнувајќи ја тавата кон пламенот или со помош на факел за пециво. Кога пламенот ќе исчезне целосно, извадете ги бананите од тавата и оставете ги на страна.

5
Направено

Во карамелот оставен во тавата, додадете го сокот од портокал и емулгирајте со дрвена лажица.

6
Направено

Потоа ставете ги бананите во тавата и повторно варете ги, превртувајќи ги за еднообразно готвење.

7
Направено

Сега кога се сварени бананите исечете половина банана на кругови и наредете ја во чинија за десерт. Во бананата додадете ја другата банана и врз двете прелијте го со сосот од карамела. Можете да го послужите така што ќе ја оставите целата банана со прирабница или со сечење, во целост или делумно, на парчиња кои треба да се стават рамо до рамо за елегантна презентација на овошјето. Овие вкусни фламбирани банани можете да ги послужите и со топка сладолед од ванила или чоколадо.

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
претходниот
Печени Говедско месо леб
следниот
Вегански чоколадни мафини
претходниот
Печени Говедско месо леб
следниот
Вегански чоколадни мафини

Додади го твојот коментар