превод

Моцарела во еден вагон со печени шунка

0 0
Моцарела во еден вагон со печени шунка

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

600 g (12 парчиња) Исечен леб
500 g Бафало Моцарела
150 g Печена шунка
5 големо Јајца
вкус сол
100 g 00 брашно
300 g Трошки од леб
да СРЈ
1 l Сончогледово масло

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

  • средни

состојки

  • да СРЈ

Правци

Сподели

Моцарела во кочија е класична “улица храна”, која може да се направи дома за многу кратко време. Тоа е еден од оние рецепти кои се чини дека многу едноставно да се направи, со оглед на кратко време е потребно за да го направи тоа. Во реалноста, повеќето луѓе, кога ќе се соочи со breadcrumbs, моцарела, јајца, нафта и леб, не знам од каде да почнам да се добие совршен Моцарела во кочија, златна и крцкава на правото точка. Можеби не секој знае дека моцарела во кочија може да се готви во два различни начини: пржени и печени. Моцарела во carrozza е типичен јадење на италијанскиот полуостров и е широко распространета во Јужна. Се чини дека е роден во Кампанија, на почетокот на XIX век. Иако Римјаните тврдат дека рецептот е нивниот имот, кој е дизајниран да се рециклира напредни леб и биволи моцарела.
Оригиналниот рецепт од Кампанија предвидува ексклузивна употреба на биволи моцарела, иако тоа е особено водени. Токму поради оваа причина, ако се користи биволи моцарела, тоа треба да биде исцедена за неколку часа.
Овој рецепт го името на моцарела во еден вагон, бидејќи, на парчиња сирење се завиткани во две парчиња леб (кои дејствуваат како превоз), пане во breadcrumbs и потоа пржени. Тогаш крцкава обвивка што се добива “штити” мекост на моцарела, само како принцеза е заштитена во неа превоз.

чекори

1
Направено

Да се ​​подготви моцарела во кочија, започнете да ја сечете моцарелата од бивол на парчиња 1 cm дебелина. Наредете ги на плех обложен со абсорбента хартија и покријте ги со други листови со абсорбента хартија. Нежно притиснете со рацете за да ја намачкате моцарелата и да го отстраните вишокот вода. Доколку е потребно, сменете ги листовите кујнски хартија додека не се исуши целосно.

2
Направено

Во оваа точка, продолжи да го полни лебот. Ставете парчиња исечен леб на табла за сечење, ставете парчиња моцарела одозгора, така што ќе ја покрие целата површина, но без да дозволам да истече, додадете сол и парче шунка и покријте го со друго парче леб. Потоа, нежно притиснете со рацете за да ја компактирате целата работа. Продолжете вака за сите други парчиња леб, додека не заврши моцарелата. Потоа исечете ги полнетите парчиња леб со помош на нож за да ја отстраните надворешната кора.

3
Направено
30

Префрлете се на панирање сега. Скршете ги јајцата во сад за печење и матете ги со жица за матење неколку минути. Потоа во две други јадења, ставете лебници во едното, а просеаното брашно во другото. Во овој момент поминете го секое парче леб полнето прво во брашното, а потоа користете 2 вилушки во јајцето, за да ги покрие целосно. Потоа поминете ги на чинија неколку секунди, за да го отстраните вишокот јајце и да избегнете грутки кога ќе го поминете во лебници. Префрлете се на табла за сечење и со сечилото на ножот лесно притиснете ги рабовите и површината за да го униформате панирањето и да имате попрецизна форма. Ако е потребно, поминете повторно во лебници и повторно притиснете со ножот. Продолжете вака за сите други парчиња и префрлете ги во плех обложен со пергаментна хартија. Потоа префрлете го во фрижидер околу 30 минути.

4
Направено
30

Откако ќе се зацврстат моцарелите, може да се префрлите на второто панирање, поминувајќи ги прво во јајцето, потоа во чинијата за да се отстрани вишокот и на крај во лебни трошки. Како што беше претходно направено, потоа префрлете ги парчињата моцарела во кочија во табла за сечење и измазнете ја паницата со нож. Продолжете вака за сите други ставајќи ги на плех обложен со хартија за печење. Ставете го во фрижидер да се зацврсти за друг 30 минути.

5
Направено

Истурете го маслото во тава и доведете го на температура од 170-180 ° најмногу. Потопете неколку парчиња истовремено и варете ги моцарелите во кочија за 1-2 минути, вртејќи ги од време на време со скимер. Кога тие се златно-кафеави, исцедете ги од маслото и пренесете ги во плех обложен со абсорбента хартија за да се отстрани вишокот масло. Пржете ги другите и веднаш послужете ја вашата моцарела во кочија.

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Наут и Potatos Cremy супа
претходниот
Крем супа од наут и компири
рецепти Избрани - Puttanesca шпагети тестенини
следниот
Puttanesca шпагети тестенини (Шпагети со каперси, маслинки, и сардината)
рецепти Избрани - Наут и Potatos Cremy супа
претходниот
Крем супа од наут и компири
рецепти Избрани - Puttanesca шпагети тестенини
следниот
Puttanesca шпагети тестенини (Шпагети со каперси, маслинки, и сардината)

Додади го твојот коментар