превод

Неаполски Полнети пиперки

0 0
Неаполски Полнети пиперки

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • вегетаријанска
  • 70
  • служи 1
  • средни

состојки

Правци

Сподели

Неаполски полнети пиперки се богат и значителен вториот курс, кој оддава почит на Медитеранот вкусови. Овие се печени пиперки полнети со дарежлив полнење кои обично вклучува леб, јајца и извонредно привлечна состојки како што се маслинки, каперси, а во некои случаи дури и сардината и пржени модри патлиџани (во повеќето примамливо верзии!). Во нашиот рецепт, умен покривање на breadcrumbs меша со пармезан ќе им даде една неодолива крцкава Браунинг. Полнети пиперки се мора, во јужниот дел на италијанската кујна и постојат безброј варијации: од ориз исполнето со пиперки да вегетаријанска оние, ricotta-полнети пиперки, модри патлиџани и борови ореви, не заборавајќи на повеќе класичен месо и колбаси-наполнет пиперки. .. невозможно да го избере најдобриот од нив!

чекори

1
Направено

Да се ​​направат полнетите неаполски пиперки, започнете со печење пиперки на пламенот на шпоретот со посебен распрскувач на пламен барем 10 минути секој, вртејќи ги од време на време. Ако немате распространетост на пламенот, можете да печете ги пиперките на многу жешка тава.

2
Направено

Ставете ги пиперките во сад за печење, покријте ги со пластична обвивка и оставете ги вака, пред да им се одземе кожата, барем за 15 минути.

3
Направено

Во меѓувреме, се грижи за полнењето: исечете го лебот на парчиња, пресечете го на коцки и прободете ги маслинките Гаета со соодветна алатка или нож. Ставете го лебот, босилек лисја и магдонос, маслинки и внимателно расипани каперси во садот за миксер. Додадете го излупениот лук и на крај додадете го јајцето. Размахване сè, сè додека смесата не биде хомогена и компактна. Додадете малку мелен пипер по вкус. Нема да биде потребно да додадете повеќе сол на тестото како капаци, маслинки и леб се веќе прилично солени.

4
Направено

во меѓу време, земете ги пиперките и извадете ја надворешната кожа што лесно ќе излезе. Исечете го горниот капа и извадете го внатрешното семе.

5
Направено

Сега намачкајте сад за печење, ставете ги пиперките и пополнете ги со полнењето што го подготвивте порано.

6
Направено

Во сад, изренданото пармезанско сирење измешајте го со лебниците и ширете ја смесата врз пиперките, зачинете со прелив од маслиново масло и зачинете го со мелен црн пипер.

7
Направено
35

Пиперките гответе ги во загреана статичка рерна на 180 ° за 35 минути. кога готви, тие ќе бидат добро кафеави на површината. Оставете да се излади и потоа послужете ги пиперките полнети со неаполски!

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Фрид Nutella Кнедли
претходниот
Фрид Nutella Кнедли
следниот
Печени Говедско месо леб
рецепти Избрани - Фрид Nutella Кнедли
претходниот
Фрид Nutella Кнедли
следниот
Печени Говедско месо леб

Додади го твојот коментар