превод

Tandoori пилешко

0 0
Tandoori пилешко

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
1 Килограм Пилешки ребра
170 g Незабележано Целосен јогурт
3 Каранфилче од лук
4 см рендан Корен од ѓумбир
3 лажичка од Тандори Масала
3 лажица од свежи крем
земјата коријандер
1 Сок од лимета
сол

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

кујна:
  • 80
  • служи 8
  • лесно

состојки

Правци

Сподели

пилешко Tandoori е јадење од индиско потекло, кој го носи името на tandoor, печка цилиндрични глина (или во форма на превртено ѕвонче) во кој овој препарат традиционално се готви.

Што го прави дома со алати заеднички за сите кујни е многу едноставна. Доволно е да се маринираат на пилешко со јогурт, вар (или лимон), ѓумбир, лук и Tandoori Масала, мешавината на зачини кои, во прилог на давање непогрешлив вкус, ќе им даде на типичен црвеникава боја.

пилешко Tandoori се пече или печени, како во рецептот покажеме подолу.

Можете да ја придружува на пилешко со многу ориз pilaf или, ако ви се допаѓа зачинета вкусови, исто така можете да се обидете на пилешко кари.

чекори

1
Направено

Отстранете ја кожата од ребрата од пилешко. Со остар нож направете неколку прилично длабоки засеци во месото и соберете го во сад. Ова ќе послужи за да се направи маринадата да навлезе подобро до коската.

2
Направено
30

Додадете го сокот од вар, додадете сол, покријте го со пластична обвивка и маринирајте во фрижидер за 30 минути.

3
Направено

Во сад, јогуртот измешајте го со мандалата со тандори, кремот, рендан ѓумбир и исечен лук.

4
Направено

Покријте го пилешкото со подготвената мешавина, така што добро се завитка во сите нејзини делови.

5
Направено

Маринираат за 12-24 часови во фрижидер, покривање со филм за храна. По ова време, исцедете го месото од маринадата и пренесете го на леб покриен со пергамент хартија.

6
Направено
40

Се пече во загреана рерна на 220 за околу 35-40 минути, проверка дали готвењето е близу до коската.

7
Направено

Извадете од рерната, пренесете во чинија за сервирање, посипете со сецкан коријандер и сервирајте.

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Карневалот крофна дупки
претходниот
Карневалот крофна дупки
рецепти Избрани - Алоо-гоби
следниот
Алоо Гоби
рецепти Избрани - Карневалот крофна дупки
претходниот
Карневалот крофна дупки
рецепти Избрани - Алоо-гоби
следниот
Алоо Гоби

Додади го твојот коментар