превод

Андалузија домати Gazpacho

0 0
Андалузија домати Gazpacho

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
110 ml Бел вински оцет
1 парче лук
200 g Краставици
50 ml Екстра девственото маслиново масло
100 г трошка бајат леб
250 g Зелени пиперки
200 g Црвени пиперки
вкус црн пипер
вкус сол
65 g Црвен кромид
600 g Бакарна домати
За придружба
300 g Краставици
200 g Црвен кромид
300 g Бакарна домати
40 g Кора леб

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • глутен
  • healty
  • светлина
  • Вегански
  • вегетаријанска
кујна:
  • 20
  • служи 4
  • лесно

состојки

  • За придружба

Правци

Сподели

Андалузија гаспачо е еден од оние ладно лето јадења, кои веднаш подсетуваат на Шпанија. На гаспачо е ладна супа потекло од Андалузија, регионот јужниот дел на Шпанија, познат по тоа што исто така дом на фламенкото. Ова јадење има селанец потекло: благодарение на својата свежина, на надничар го донесе на топли области и тоа се консумира како вкусен и освежувачки снек. Оваа функција е толку баран што, понекогаш, тоа е акцентирана со додавање на коцки мраз во текот на подготовката. На гаспачо е еден од оние летни јадења кои, благодарение на масовниот туризам, ги надмина регионалните репутација и го надмина националните граници да стане симбол на парфеми и ароми на земја која може да се пофали интригантна кулинарска традиција. На гаспачо има многу опции и исто така може да се сервира како коктел или како супа придружени со кромид коцки, тост леб, варено јајце, краставица и домати, како што е предложено од страна на овој рецепт. Вие само треба да ја обидат!

чекори

1
Направено

Да се ​​подготви андалузискиот домат Гаспачо, започнете со сечење на кората од лебот, кои ги оставате на страна за потоа направете ги придружните крутони.

2
Направено

Во сад се ставаат презла, истурете ја водата и оцетот и оставете да се маринираат додека трошката не апсорбира поголем дел од течностите. Во оваа точка, исцедете го со цедалка и оставете го на страна.

3
Направено

Потоа земете ги доматите, измијте ги, пресечете ги на половина и извадете ја внатрешноста со семките, потоа излупете ја краставицата и исечете ја на кришки. Продолжете со сечење на зелената и црвената пиперка, извадете ја внатрешноста со семките и исечете ги на ленти.
конечно, излупете го црвениот кромид и чешнето лук, исчистете ги и исечете ги. Истурете го сечканиот зеленчук на парчиња во миксер, малку по малку додадете го екстра девственото маслиново масло, прилагодувајќи ја и солта и биберот по вкус и работете со миксер додека не добиете густ, мазна и хомогена смеса.

4
Направено

Земете сад и преклопете сито кое е повеќе или помалку пропорционално, истурете ја смесата и просејте ја со задниот дел од лажицата, со цел да се отстранат сите остатоци од лушпи или семиња.

5
Направено

Префрлете ја смесата назад во миксер и додадете ја исцедената трошка и, ако е потребно, додадете сол, бибер или оцет (што треба лесно да се почувствува) по ваш вкус. Повторно блендирајте неколку секунди додека смесата не стане мазна и хомогена.

6
Направено
120

Сега газпачо ставете го во фрижидер неколку часа да одмори.

7
Направено

Во меѓувреме, се грижи за придружбата: кората од лебот што сте ја ставиле на страна исечете ја на коцки, ставете ги на плех обложен со хартија за печење, прелијте со малку масло и печете за 5 минути 200 ° додека не добијат добро златна боја. во меѓу време, краставицата и доматот исечкајте ги на коцки.
Откако ќе се исече црвениот кромид, префрлете го целиот зеленчук и исечениот тост во мали чинии. Во овој момент извадете го газпачо од фрижидер и послужете го многу ладно во чаши или во длабок сад., придружено со зеленчук и тост исечкан на коцки!

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
претходниот
Вегански чоколадни мафини
рецепти Избрани - Крем тиква Шпагети (Тестенини) Souce со крцкави Guanciale(сланина)
следниот
Крем тиква Шпагети (Тестенини) Сос со Крцкави Guanciale(сланина)
претходниот
Вегански чоколадни мафини
рецепти Избрани - Крем тиква Шпагети (Тестенини) Souce со крцкави Guanciale(сланина)
следниот
Крем тиква Шпагети (Тестенини) Сос со Крцкави Guanciale(сланина)

Додади го твојот коментар