превод

Puttanesca шпагети тестенини (Шпагети со каперси, маслинки, и сардината)

0 0
Puttanesca шпагети тестенини (Шпагети со каперси, маслинки, и сардината)

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
400 g шпагети
100 g Црна Гора
1 лажици солени каперси
400 g зрела и цврста домати
2 парчиња лук
2 лажица сецкани магдонос
5 лажици Екстра девственото маслиново масло
вкус сол
вкус Чили пиперка
8 филети солени сардината

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • брз
  • 40
  • служи 4
  • средни

состојки

Правци

Сподели

Шпагети puttanesca се многу популарни првиот курс и побара од страна на туристите кои се наоѓаат уживање во вкусовите на италијанската кујна; тие се подготвени со домати, сардината, каперси, црни маслинки, чили пиперки и магдонос.
За потеклото на шарени името на овие шпагети, постојат различни теории и легенди што се кажува, повеќето од кои ни донесе назад кон куќите на состанок каде, за да го привлече патрони, овие брзи и вкусни шпагети се готви.

Регионите каде шпагети puttanesca обично се подготвени сме Лацио и Кампанија во Италија.

чекори

1
Направено

За да се подготви шпагети puttanesca, миење на домати под млаз вода и да се направи крстот инцизија на домати и ги Blanch во врела вода за една минута; потоа да ги исцеди со перфорирани садови, нека се излади и да ги кора преземање на кожата, кои ќе си дојде лесно благодарение на намалување направено пред.
Извадете го семето внатре и потоа да ги сече на мали коцки и да ги задржи настрана.

2
Направено

Desalt на сардината и каперси под млаз вода, потоа исушете ги и.

3
Направено

Грубо исечкајте сардината, исецка на лук и исечете парчиња свеж чили пиперка, лишени од семето.

4
Направено

Исецка на каперси и намалување на црни маслинки во кола.

5
Направено

Во голема тава топлина на нафта, додадете мелено лук, нека кафеава за една минута, додадете сецкани сардината и чили. Кога сардината почне да се топи и се прелива сецкани црни маслинки и каперси. Ајде да се готви за неколку минути и додадете ситно домати во тавата, и додадете половина сецкан магдонос.

6
Направено
15

Готви за 10-15 минути на тивок оган и се вари на тестенини во голем број на солена вода.

7
Направено

Откако готви, исцедете го Ал dente. истурете го во тава заедно со сос, соте за неколку минути и додадете останатите сецкан магдонос! шпагети ала puttanesca на се подготвени да се сервира!

Ако домати не се во сезона може да се подготви puttanesca шпагети со сос од домати или излупени домати!

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Моцарела во кочија со печени шунка
претходниот
Моцарела во еден вагон со печени шунка
рецепти Избрани - Шпагети со сирење и црн пипер
следниот
Тестенини со сирење и црн пипер (Сирење и пиперка Шпагети)
рецепти Избрани - Моцарела во кочија со печени шунка
претходниот
Моцарела во еден вагон со печени шунка
рецепти Избрани - Шпагети со сирење и црн пипер
следниот
Тестенини со сирење и црн пипер (Сирење и пиперка Шпагети)

Додади го твојот коментар