превод

Зеленчук Quinoa салата со пиперки тиквички и печурки

0 0
Зеленчук Quinoa салата со пиперки тиквички и печурки

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • брз
  • глутен
  • healty
  • светлина
  • Вегански
  • вегетаријанска
  • служи 4
  • лесно

состојки

Правци

Сподели

Ако мислите дека на светлина, глутен вегетаријански оброк, само тажно, варен зеленчук доаѓаат на ум, денес со нашиот рецепт ние ќе ви покаже како здрав и вкусен тоа може да биде да се јаде здрава: quinoa со зеленчук, всушност,, со своите експлозија на парфеми и бои, тоа е лесен и забавен начин да се откријат нови вкусови во кујната, во сите леснотија. А ситно крцкави зеленчук придружува quinoa, кралица на сите “лажни житарици”, во круг танц на вкус кој ќе освои најмногу традиционалистите и ќе го воодушеви љубителите на алтернативни кујна. Подготвување на quinoa со зеленчук за вашиот вечери со пријателите: celiacs и вегетаријанците ќе ви се заблагодарам, па дури и на сештојади ќе ве праша за на бис!

чекори

1
Направено

To prepare quinoa with vegetables, start by cleaning the red onions, cutting them in half and then into thin slices.

2
Направено

Also cut the red pepper in half and scrape off the internal seeds. Then cut it into small cubes and repeat the same cut for the yellow pepper.

3
Направено

Cut the zucchini into cubes and finally clean the mushrooms and cut them into slices. Heat a drizzle of oil in a pan and add the onions first.

4
Направено

Let them stew slowly, blend with a little water when they begin to brown, and continue cooking a few more minutes, until they are very tender.

5
Направено

Then add the peppers, mix and cook for a couple of minutes before adding the zucchini and mushrooms.

6
Направено

Cook everything for another 5 минути, adjusting with salt and pepper: your vegetables are ready and crunchy!

7
Направено

Take care now of the quinoa: rinse it thoroughly, to eliminate the layer of saponin that makes up the external patina.

8
Направено

Then heat a little oil on the bottom of a pan and pour the quinoa to toast it. Mix with a wooden spoon to prevent it from sticking, season with salt and continue to cook, cover with the remaining water: its volume must be twice that of the quinoa.

9
Направено

As soon as the seeds open to flower and the water has been absorbed, the quinoa is ready: add it to the vegetables. Mix and sauté a little to bind the flavors, then finish with a handful of mint leaves to give the dish fragrance: quinoa with vegetables is ready to be enjoyed!

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Пржени јагне рифови
претходниот
Пржени јагне рифови
рецепти Избрани - Наут и Potatos Cremy супа
следниот
Крем супа од наут и компири
рецепти Избрани - Пржени јагне рифови
претходниот
Пржени јагне рифови
рецепти Избрани - Наут и Potatos Cremy супа
следниот
Крем супа од наут и компири

Додади го твојот коментар