превод

Пржени јагне рифови

0 0
Пржени јагне рифови

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

  • 50
  • служи 4
  • лесно

состојки

Правци

Сподели

Велигден доаѓа и ви се веќе размислува за мени за да ги споделите со пријателите и роднините … затоа сакаме да tantalize вашето непце со втор вкусен антена, да се ужива најмалку еднаш: пржени јагне рифови! На двојното breading, направени со јајца, пармезан и breadcrumbs, создава и вкусна крцкава школка, која го има внатрешни тендер. Тава со маслиново масло на малку пониска температура отколку обично ќе гарантира совршена резултат: многу мека одвнатре и пријатно крцкави однадвор. Запомнете да го напушти Breadcrumb откри: за ова јадење, Всушност, сè е дозволено … еднаш заборавајте бонтон маса и се чувствуваат слободни да отфрлате поза и да уживате во јагне рифови пржени со рацете! А повеќе од друштвена начин да уживате заедно со вашите гости овој едноставен, но вкусна чинија, совршен за да се служи со салата од анасон или sautéed артишок!

чекори

1
Направено

To make the fried lamb chops, start by cutting 8 chops from the rack with a knife and set aside.

2
Направено

Now dedicate yourself to breading: in a small, low bowl that can contain the chops, place the whole eggs, beat them with a fork, season with the grated Parmigiano Reggiano, salt and pepper and stir again to obtain a homogeneous mixture. In another bowl pour the breadcrumbs.

3
Направено

Take one chop at a time, pass it in the beaten egg and leave the bone uncovered; then roll them in the breadcrumbs, again in the egg and finally carefully fold them in the breadcrumbs, to obtain a double breading that will make the fried lamb chops even more crispy.

4
Направено
5

Now you can proceed with the cooking: pour the olive oil in a pan with high sides, heat the oil and with a thermometer check that the temperature arrives and does not exceed 170 ° to obtain a perfect and dry frying. Fry the chops for about 4-5 минути, soaking them while keeping the bone in your hands or with the kitchen tongs. It is recommended not to cook more than one or two at a time, so as not to lower the oil temperature. Cooking time may vary according to the size of the ribs.

5
Направено

Откако готви, transfer them to a tray lined with absorbent paper to dry excess oil. Serve the lamb chops fried while still hot so you can taste them crunchy!

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Шкампи linguine тестенини
претходниот
Шкампи linguine тестенини
рецепти Избрани - Quinoa зеленчук салата со пиперки тиквички и печурки
следниот
Зеленчук Quinoa салата со пиперки тиквички и печурки
рецепти Избрани - Шкампи linguine тестенини
претходниот
Шкампи linguine тестенини
рецепти Избрани - Quinoa зеленчук салата со пиперки тиквички и печурки
следниот
Зеленчук Quinoa салата со пиперки тиквички и печурки

Додади го твојот коментар