превод

шпагети (Тестенини) со Школки

0 0
шпагети (Тестенини) со Школки

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
1 Килограм Школки
1 каранфилче од лук
1 Неколку магдонос
вкус Екстра девственото маслиново масло
вкус црн пипер
вкус сол
За мида
вкус Груба сол

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • светлина
  • 220
  • служи 4
  • лесно

состојки

  • За мида

Правци

Сподели

Директно од Кампанија традиција, шпагети со школки се дефинитивно еден од најважните јадења од италијанската кујна и најпопуларните меѓу првите риба јадења. Едноставен рецепт кој дава одличен вкус на шпагети. И покрај тоа што е еден од јадење на неделата е вистински симбол на Божиќ или Нова Година.

чекори

1
Направено
180

Да се ​​подготват шпагети со школки, започнете со нивно чистење. Прво проверете дали нема скршени или празни лушпи, тие ќе бидат отфрлени. Потоа победи ги на мијалникот, или евентуално на табла за сечење. Оваа операција е важна за да се потврди дека нема песок внатре: здравите бивалви ќе останат затворени, додека оние полни со песок ќе се отворат. Потоа ставете ги школките во сито одмарајќи на сад и исплакнете ги. Ставете го сито во сад и додадете многу груба сол, ќе мора да рекреирате еден вид морска вода. Оставете ги школките да киснат 2-3 часа. По ова време, школките ќе го прочистат остатокот од песок.

2
Направено

Во тава загрејте малку масло. Потоа додадете едно чешне лук и, додека е ова кафеаво, добро исцедете ги школките, исплакнете ги и натопете ги во врелата тава. Затворете го со капакот и варете неколку минути на силен оган.
Школките ќе се отворат со топлина, потоа тресете ја тавата од време на време додека не се отворат целосно. Веднаш штом сите ќе бидат отворени, веднаш исклучете го пламенот, во спротивно школките ќе зготват премногу.

3
Направено

Соберете го сокот со исцедување на бивалвите и не заборавајте да го фрлите лукот.

4
Направено

во меѓу време, варете ги шпагетите во многу зовриена солена вода и исцедете ги на половина од готвењето.

5
Направено

Потоа истурете го сокот во тава, додадете ги шпагетите и продолжете да готвите користејќи малку вода за готвење. На овој начин, ќе ги свариш тестенините како рижото.

6
Направено

кога готви, додадете школки и сецкан магдонос. Последен пламен и шпагети со школки се подготвени: послужете веднаш!

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Анасон и салата од портокал
претходниот
Салата од анасон и портокал
рецепти Избрани - tamales
следниот
Перу Свинско tamales
рецепти Избрани - Анасон и салата од портокал
претходниот
Салата од анасон и портокал
рецепти Избрани - tamales
следниот
Перу Свинско tamales

Додади го твојот коментар