përkthim

Indian Dosa

0 2
Indian Dosa

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

Rregullo servings:
1 kupë (Zyra Dal) Bardhë apo e kuqe thjerrëzat
3 filxhan parboiled oriz
Kripë
5 cl Vaj ulliri ekstra i virgjer
1 lugë çaji Pluhur pjekje
Black Pepper

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

Features:
  • Pa gluten
  • healty
  • dritë
  • vegan
  • Vegjetarian
kuzhinë:
  • 753
  • shërben 4
  • i lehtë

përbërësit

Directions

pjesë

Ata që e duan kuzhinë indiane nuk mund të mbetet indiferent ndaj Dosa, Fritters crunchy dhe aromatik tipike e Indisë jugore, por të përhapura dhe vlerësuar edhe në pjesën tjetër të vendit. Në ato vende të largëta janë ngjitur renditjen e ushqimit rrugë, shumë të ngrënë në mëngjes, por janë gjithashtu ideale si një vakt të shpejtë. Dhe gradualisht ata janë pushtues botën perëndimore, si dhe, siç dëshmohet nga pamja e tyre në SHBA dhe, edhe në qoftë se në një masë më të vogël, në Europë. Dosa janë gjetur edhe në disa restorant indian, Por puna mund të provojë të jetë e lehtë. alternativa? Përgatitja e tyre në shtëpi. Pasur me proteina, gluten-lirë dhe i ngopur yndyrna, Dosa duken shumë të ngjashme me crepes dhe mund të konsiderohet si një version origjinal i pancakes këndshëm: Kuzhina, për më tepër, është bërë edhe nga contaminations të qëllimshme apo të rastit. Përgatitja nuk është shumë kompleks, por kjo merr kohë për shkak të procesit të nevojshëm fermentimit.

hapat

1
e bërë
720

Pasi vendosni në një enë orizin dhe thjerrëzat, mbulojeni me ujë dhe lini të pushojë për rreth 12 orë.

2
e bërë

Pas kësaj kohe gjithçka është e përzier, duke lënë çdo lëng të mbetur, derisa të përftohet një përzierje e qetë dhe homogjene.

3
e bërë
30

Në këtë pikë shtoni kripë, pluhur pjekje, piper ose spec, përzieni brumin me kujdes dhe lëreni në frigorifer për gjysmë ore.

4
e bërë
3

Në një tigan me shkop të mesëm (20, Se shumti 25 cm në diametër) ngrohni vajin e ullirit mbi një flakë të moderuar, më pas hidhni pak gjalpë duke e përhapur mirë: shumë e dobishme është që të trazoni shumë butësisht tiganin duke bërë që të mbulohet e gjithë pjesa e poshtme e tiganit, por ka nga ata që përdorin pjesën e poshtme të një gote duke bërë lëvizje rrethore. Sigurisht, doza duhet të gatuhet nga të dy palët: për ta kthyer është e mjaftueshme të përdorni një shpatull, por ki kujdes që të mos e tejkalosh totalin 2-3 minuta qëndrimi në zjarr.

5
e bërë

Kur është gati, ajo del nga tigan dhe rrokulliset menjëherë.

tradicionalisht, doza shërbehet nxehtë me sambar, një nga pjatat e shumta të bazuara në bishtajore të kuzhinës indiane, me zambak kokosi ose masou aloo, një pjatë e bërë me patate (shumë) me erëza. Perimet me kerri janë gjithashtu një shoqërues i shkëlqyeshëm, siç janë turshitë indiane. Rikthimi në diskursin e ndotjeve të kuzhinës, ju mund të zgjidhni t’i shijoni këto pancakes thjesht me perime të pjekura në skarë ose të skuqura ose në ndonjë mënyrë tjetër të sugjeruar nga imagjinata.

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
Recipes e zgjedhur - Italisht Bolognese lasagna
i mëparshëm
Tradicionale italiane Bolognese lasagna
Recipes e zgjedhur - Amaretti dhe çokollatë Crumble
tjetër
Amaretti dhe çokollatë Crumble
Recipes e zgjedhur - Italisht Bolognese lasagna
i mëparshëm
Tradicionale italiane Bolognese lasagna
Recipes e zgjedhur - Amaretti dhe çokollatë Crumble
tjetër
Amaretti dhe çokollatë Crumble

Shto komentin tuaj