превод

Тестенини со сирење и црн пипер (Сирење и пиперка Шпагети)

0 0
Тестенини со сирење и црн пипер (Сирење и пиперка Шпагети)

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
320 g шпагети
вкус (зрна) црн пипер
200 g рендан, средно зачинување Римско сирење Пекорино
вкус сол

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • брз
  • зачинета
  • вегетаријанска
  • 20
  • служи 4
  • лесно

состојки

Правци

Сподели

Шпагети со сирење и бибер, како Carbonara, припаѓаат на богатата традиција на Рим или Лацио. Првиот селски и вкусна чинија која е направена во неколку минути, само за време на шпагети готвење. на подправка, едноставен и оригинален, е направен од само две состојки: црн пипер и римски pecorino сирење не премногу зачинета. нашата е на традиционален рецепт, изречени до Римјаните од страна на овчарите на Лацио, кои во своите миграции донесе едноставна храна да се готви и се чуваат за долго време: тестенини, pecorino и бибер. Уживање во оваа едноставна тестенини е како јадење парче од историјата. Пробај!

чекори

1
Направено

Да се ​​подготват шпагети со сирење и црн пипер, првото нешто што треба да се направи е да се решетки 200 гр римско сирење Пекорино.

2
Направено

Продолжете со вриење на водата во тава (ставете околу половина од она што обично го користите за да готвите тестенините, така ќе биде побогат со скроб) и кога ќе зовриете можете да посолите по вкус. Еднаш посолена, можете да готвите шпагети.

3
Направено

во меѓу време, истурете ги целата зрна од бибер на табла за сечење, потоа смачкајте ги со толчник за месо или мелница за пиперка. На овој начин лут мирис на пиперката ќе даде повеќе.

4
Направено

Истурете половина доза мелена пиперка во голема нелеплива тава за пржење, наздравете го на тивок оган, мешајќи со дрвена лажичка, потоа измешајте со неколку ѓубриња вода за готвење тестенини. Изгледа дека меурчињата што ќе ги видите се должат на скробот содржан во водата.

5
Направено

Исцедете ги шпагетите кога се многу ал денте (држејќи ја настрана водата за готвење и истурете ги директно во тавата со наздравената пиперка, продолжете со готвење со зачини.
Тестенините намачкајте ги постојано со кујнски клешти за да ги направите "дишат" и додадете по една лажица вода или две по потреба, да продолжат да готват шпагети како рижото. Продолжете да истурате латичка вода само кога е потребно (кога ќе видите дека садот е скоро целосно сув) и пржете со кујнски клешти.

6
Направено

Во меѓувреме, кога тестенините доаѓаат до готвење, се грижи за римскиот крем Пекорино (не започнувајте со оваа операција порано затоа што кремот би прераснал): истурете околу половина доза рендан Пекорино во сад. Над изренданиот Пекорино додадете лажица вода за готвење тестенини. Енергично промешајте со жица и додадете повеќе вода кога е потребно. Потоа додадете ја преостанатата доза на Пекорино, чувајќи малку настрана за подоцнежната сезона. Додадете уште малку вода на потребата: во оваа фаза треба добро да ја калибрирате дозата на Пекорино и вода за да добиете кремаста конзистенција без грутки.

7
Направено

Завршете да готвите тестенини, додадете малку топла вода доколку е потребно; пред да додадете крем од сирење Пекорино, накратко измешајте го кремот ставајќи го садот над пареата на тавата со топла вода, секогаш мешајте со жица за матење, така што кремот ќе се донесе на температура слична на температурата на тестенините.

8
Направено

Исклучете го огнот на тавата со шпагети и истурете го кремот Пекорино. Додека истурете го кремот Пекорино врз шпагетите, непрекинато мешајте со кујнски клешти, истурете го и Пекорино што го чувавте настрана, промешајте и повторно соте ги тестенините, а потоа послужете ги шпагетите и зачинете ги со преостанатата пиперка. Вкусете веднаш во целата нивна кремаста!

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Puttanesca шпагети тестенини
претходниот
Puttanesca шпагети тестенини (Шпагети со каперси, маслинки, и сардината)
рецепти Избрани - Свинско ребра во сос за скара
следниот
Свинско ребра застаклени со сос од скара
рецепти Избрани - Puttanesca шпагети тестенини
претходниот
Puttanesca шпагети тестенини (Шпагети со каперси, маслинки, и сардината)
рецепти Избрани - Свинско ребра во сос за скара
следниот
Свинско ребра застаклени со сос од скара

Додади го твојот коментар