превод

Шкампи linguine тестенини

0 0
Шкампи linguine тестенини

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
во врска со 20 Ракчиња
150 ml Екстра девственото маслиново масло
7 парчиња лук
400 g домати
еден куп магдонос
вкус сол
500 g Лингвин (Тестенини)

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

  • 40
  • служи 6
  • средни

состојки

Правци

Сподели

На linguine со ракчиња се една од најпопуларните тестенини некогаш, едноставен и брз рецепт да се подготви. Неаполската рецепт за тестенини со шкампи е најпознатиот и ценет. Ние го подготвуваме со домати од цреша, но може да го подготвите и во бело, па без користење на домати. Во нашиот рецепт за linguine со ракчиња, ние нема да ги користат риба стрипови, но со пржење на шефовите на скариди во тава, ние ќе им даде особено интензивен вкус на нашите тестенини.

чекори

1
Направено

Измијте ракчиња, ако се замрзнати нека се одмрзнат, потоа школка 3 или 4 од нив и смачкајте ја пулпата во чинија. Држете ги главите настрана и пресечете ги телата на другите со пар ножици на половина.

2
Направено

Исечете ги доматите на клинови, потоа исечкајте го лукот и магдоносот многу ситно.

3
Направено
1

Истурете го целото масло во тенџере и додадете го лукот и варете го без да оставите кафеав. Веднаш штом ќе се појави сецкан лук, истурете пулпа од ракчиња, што претходно си го смачкал, со глави и варете ги не повеќе од една минута.

4
Направено
2

Сега додадете половина од доматите и веднаш штом сè е загреано, додадете ги преостанатите ракчиња.
Гответе со капакот за 2 минути, тогаш дознај, свртете ги ракчињата и продолжете да готвите.

5
Направено

во меѓу време, ставете ги тестенините во солената вода што врие, што ќе го подготвивте со време, додавајќи лажица масло во водата за да не го залепите лингвинот, кои потоа ќе се исцедат ал денте.

6
Направено

Во меѓувреме, откако ќе се свари, извадете ги ракчињата од тенџерето и ставете ги на чинија, потоа оставете да го исушат сосот.

7
Направено

Кога сосот е доволно сушен, додадете половина од сецканиот магдонос.

8
Направено

Откако тестенините ќе се исцедат, додадете ги во сосот, добро мешање и додавање на ракчиња, суровиот домат и другата половина од магдоносот. Донесете ја на масата во истиот сад за готвење.

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Вегански фстаци торта
претходниот
Вегански фстаци торта
рецепти Избрани - Пржени јагне рифови
следниот
Пржени јагне рифови
рецепти Избрани - Вегански фстаци торта
претходниот
Вегански фстаци торта
рецепти Избрани - Пржени јагне рифови
следниот
Пржени јагне рифови

Додади го твојот коментар