përkthim

Tandoori pule

0 0
Tandoori pule

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

Rregullo servings:
1 kg Chicken brinjë
170 g Pa ëmbëlsuar Whole Kos
3 Karafil i hudhër
4 cm të grira Ginger Root
3 lugë çaji me Tandoori Masala
3 lugë gjelle e Cream Fresh
Ground Korianderi
1 Lime lëng
Kripë

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

kuzhinë:
  • 80
  • shërben 8
  • i lehtë

përbërësit

Directions

pjesë

Pulë Tandoori është një pjatë me origjinë indiane që merr emrin e vet nga Tandoor, furra cilindrike argjila (ose në formën e një zile upturned) në të cilën kjo përgatitje është gatuar tradicionalisht.

Duke e bërë atë në shtëpi me mjete të përbashkëta për të gjitha kuzhinat është shumë e thjeshtë. Ajo është e mjaftueshme për të marinoj pulë me kos, gëlqere (ose limon), xhenxhefil, hudhër dhe Tandoori Masala, përzierja e aromave që, Përveç dhënë aromë pagabueshme, do të të japin ngjyrën tipike kuqe.

Pulë Tandoori mund të jetë i pjekur në skarë apo pjekur, si në recetë e kemi treguar më poshtë.

Ju mund të shoqërojë pule me shumë Pilaf oriz ose, në qoftë se ju pëlqen flavors pikante, ju mund të provoni edhe kerri pule.

hapat

1
e bërë

Hiqni lëkurën nga brinjët e pulës. Me një thikë të mprehtë bëni disa prerje mjaft të thella në mish dhe mblidheni në një tas. Kjo do të shërbejë për ta bërë marinadën të depërtojë më mirë në kockë.

2
e bërë
30

Shtoni lëngun e gëlqeres, shtoni kripë, mbulojeni me mbështjellësin plastik dhe marinojeni në frigorifer 30 minuta.

3
e bërë

Në një tas, përzieni kosin me masala tandoori, kremin, xhenxhefili i integruar dhe hudhra e prerë në feta.

4
e bërë

Mbuloni pulën me përzierjen e përgatitur në mënyrë që të mbështillet mirë në të gjitha pjesët e saj.

5
e bërë

Marinoj për 12-24 orë në frigorifer, mbulesë me film ushqimor. Pas kësaj kohe, kullojeni mishin nga marinata dhe transferojeni në një copë të mbuluar me letër pergamene.

6
e bërë
40

Piqem në një furrë preheated në 220 ° për rreth 35-40 minuta, duke kontrolluar që gatimi është afër kockës.

7
e bërë

Hiqeni nga furra, transferohet në një pjatë për servirje, spërkateni me koriandër të copëtuar dhe shërbejeni.

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
Recipes e zgjedhur - Holes Carnival Donut
i mëparshëm
Holes Carnival Donut
Recipes e zgjedhur - Aloo-gobi
tjetër
Aloo Gobi
Recipes e zgjedhur - Holes Carnival Donut
i mëparshëm
Holes Carnival Donut
Recipes e zgjedhur - Aloo-gobi
tjetër
Aloo Gobi

Shto komentin tuaj