përkthim

Tradicionale italiane Bolognese lasagna

1 1
Tradicionale italiane Bolognese lasagna

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

Rregullo servings:
21 Sheets lasagna
250 G integruar djathë lloj djathi
50 G Mish derri Ground
500 G Mish Ground
250 G Salce domatesh
50 G karotë
50 G qepë
50 G selino
40 G Qumësht Whole
1 lugë çaji Vaj ulliri ekstra i virgjer
shijes Kripë
shijes Black Pepper
250 G Verë e Bardhë
3 l ujë
600 ml bechamel Sauce

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

kuzhinë:
  • 235
  • shërben 8
  • medium

përbërësit

Directions

pjesë

Tradicionale Bolognese Lasagne janë një pjatë tipike e Emilia Romagna gastronomisë dhe, në mënyrë specifike, e qytetit të Bolonjës. Pavarësisht autorësinë e këtij recetë është Emiliana, lasagna u bë një nga simbolet e kuzhinës italiane në botë. Për të përgatitur një lasagna mirë Bolognese gjëja kryesore është zgjedhja e duhur e përbërësve: parë mishi, të cilat duhet të jenë të përziera në mënyrë rigoroze: viçi dhe derri për të dhënë aromë recetës, atëherë tul domate që duhet të jetë me cilësi të mirë, dhe e fundit por jo më pak, lasagna vërtetë, e cila duhet të jetë ndër më të mirat, me pastë poroz të përshtatshme për të mbajtur salcë për të marrë një qëndrueshmëri të përsosur!

hapat

1
e bërë

Për të përgatitur lasagna Bolognese, filloni duke imët shëndoshë selino, karrota peeled dhe shkurtohet dhe qepë pastrohen për të marrë imët 50 g për çdo përbërës.

2
e bërë

Nxehtësia e naftës në një tigan dhe shtoni perime copëtuar. Merak ata për rreth dhjetë minuta në ngrohje të ulët ndërsa nxitje, nga koha ne kohe. Pas disa minutash perime sauteed duhet të tharë dhe pjesën e poshtme të pan thatë.

3
e bërë

Shtoni viçi terren dhe derri terren. Edhe mishi duhet kafe ngadalë për rreth dhjetë minuta, kështu llokoçis nga koha në kohë. Fillimisht të gjitha lëngjet e do të dalë, por një herë të thata mund të ziej me verë të bardhë. Sa më shpejt si alkooli ka avulluar plotësisht dhe në fund do të jetë shumë e thatë, pour salcë domate. Pastaj shtoni vetëm 1 të 3 litra ujë, shtoni një majë e kripë, trazim dhe kuzhinier rreth ngrohjes mesme-të ulët për një orë. Pas orës së parë që ju mund të shtoni litër të dytë të ujit, trazim dhe vazhdojnë gatim për një orë. Në fund të orës së dytë të gatimit, pour litër e fundit të ujit dhe të vazhdojë të gatuaj në një flakë të butë për një orë. Në këtë mënyrë salcë mishit do të gatuaj për të paktën 3 orë me 3 litra ujë shtuar në kohët e treguara. Në fund të gatimit, rezultati duhet të jetë i dendur (jo shumë e thatë për këtë lloj të përgatitjes së furrës). Shije me kripë dhe piper i zi, fikur ngrohjes dhe shtoni qumështin, llokoçis dhe për të mbajtur mënjanë Ragu (salcë italian mishit).

4
e bërë
180

Merrni një tepsi ose një pjatë drejtkëndëshe furrë matëse 30x20 cm. Përhapjen pak béchamel në pan mënyrë të barabartë mbi të gjithë sipërfaqen, atëherë vë fletët lasagna dhe derdh përsëri një shtresë e hollë e salcë bechamel dhe një shtresë e Ragu, dhe lloj djathi integruar Cheese duke u kujdesur që mbulojnë të gjithë sipërfaqen e pan. Pastaj të krijojë një shtresë e lasagne, (Nëse ju preferoni të rregulluar edhe në drejtim të kundërt në krahasim me shtresën e parë në mënyrë që ata janë duke kaluar). Pastaj do të vazhdojë duke krijuar një shtresë të re të béchamel. Kujdesuni për të shpërndarë atë në të gjithë sipërfaqen e pan. Shto edhe Ragu dhe të vazhdojë në këtë mënyrë për të gjitha shtresat, salcë bechamel, Ragu dhe lloj djathi. Mbaruar me shtresën Ragu dhe një spërkatje të shumta të lloj djathi integruar.

5
e bërë
25

Pasi përfundoi përgatitjen e pan, piqem në një furrë preheated në 200 ° për rreth 25 minuta (ose ne nje 180 ° furrë ventiluar per 15 minuta): lasagna do të jetë gati kur ju shikoni një kore të lehtë të artë në sipërfaqe. Hiq nga furrë dhe le të freskët para se ta sjellë atë në tavolinë dhe të gëzojnë italiane lasagna tuaj Bolognese!

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
Recipes e zgjedhur - Tamales
i mëparshëm
Tamales peruan derri
Recipes e zgjedhur - Indian Dosa
tjetër
Indian Dosa
Recipes e zgjedhur - Tamales
i mëparshëm
Tamales peruan derri
Recipes e zgjedhur - Indian Dosa
tjetër
Indian Dosa

Shto komentin tuaj