превод

Индиски пападам или папад

0 0
Индиски пападам или папад

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
240 g Брашно од црн грав (или леќа или наут)
1 лажичка мелено црн пипер
1 лажичка Семе од ким во прав
1/2 лажичка сол
1 каранфилче лук
0.25 ml + 1 лажица вода
За пржење
семе на нафта

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • глутен
  • Вегански
  • вегетаријанска
кујна:
  • 30
  • служи 4
  • лесно

состојки

  • За пржење

Правци

Сподели

Пападум има многу имиња: тие го нарекуваат папад, папад, poppadum и pappadam, но рецептот е секогаш ист. Е, најпрво, еден вид нафора, или леб, со пријатна крцкавост. Типично за јужна Индија, оваа подготовка почнува да се гледа и кај нас, достапни во етнички продавници за храна или пазари на фер трговија. Во Индија го користат како закуска, пржени во кокосово масло, или да се распадне на ориз или други препарати.

Пападумот или пападот традиционално се подготвуваат со разни видови мешунки. Црн ѓубрир, брашно од наут, брашно од леќа итн.

чекори

1
Направено

Измешајте го заедно брашното, бибер, семки од ким и сол, за зачините добро да се распоредат во брашното. Додадете го лукот и добро измешајте. Додадете по малку вода додека не добиете еластична паста: прилично цврсти и суви (ако не е доволно влажен нема да работи добро. Ако е потребно, додавајте по малку вода).

2
Направено

Тестото замесете го со рака околу 5 минути, правејќи ја мазна, а потоа му дава облик на цилиндар (должина околу 5cm x 15cm), потоа исечете некои подлошки со дебелина од 3 см. Секоја машина за перење ставете ја на малку подмачкана површина, па свртете ги да се подмачкаат од двете страни. Со сукало (или со рака) потоа формирајте кругови леб со дијаметар од околу 15 см: развлечете го тестото додека не се формираат многу фини дискови.

3
Направено
120

Секој пападум посипете го со црн пипер (вкус) и, со помош на шпатула, префрлете го секој леб на лист хартија за пергамент. Оставете ги да се исушат 2 часа (во Индија ги оставаат на сонце, ед) во рерна на помалку од 90 °, вртејќи ги секој сега и тогаш. Запомнете дека тие само треба да се исушат, не готви.

4
Направено

Традиционалното готвење на Пападум вклучува готвење во рерна на 150 за околу 20-25 минути, но ако сакате, можете брзо да ги пржете во тава со растително масло.

5
Направено

Јадете ги топли!

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
претходниот
Fryed ќофтиња со Provola сирење
рецепти Избрани - Анасон и салата од портокал
следниот
Салата од анасон и портокал
претходниот
Fryed ќофтиња со Provola сирење
рецепти Избрани - Анасон и салата од портокал
следниот
Салата од анасон и портокал

Додади го твојот коментар