превод

Италијански Рижото Милано (шафран Рижото)

0 1
Италијански Рижото Милано (шафран Рижото)

Сподели ја на вашата социјална мрежа:

Или едноставно можете да копирате и споделување на оваа url

состојки

Прилагодете Дози:
1 лажичка Пистили од шафран
320 g Карнароли Ориз
125 g путер
1 кромид
80 g рендан пармезан
40 g Бело вино
вкус вода
1 l Супа од зеленчук
вкус сол

Bookmark овој рецепт

Ти треба да Логирај Се или регистрирани да обележувач / омилени оваа содржина.

карактеристики:
  • Вегански
  • вегетаријанска
  • 30
  • служи 4
  • средни

состојки

Правци

Сподели

Шафран е древна зачин, веќе познати во времето на Египќаните. Во почетокот тоа беше се користи само за да се боја на ткаенини и направи парфеми и масти, но еднаш откриени прекрасни своите кулинарски својства, таа стана важна состојка со која треба да се направи вкусна јадења со златни нијанси како шафран рижото. Овој прв антена, во својата есенцијалноста, подобрува со најдобрите ароматични квалитети на шафран, но не само, благодарение на силна боја моќ, зрна ориз се украсени со пријатен и волшебна златна боја што го прави ова јадење толку посебна. Една мала магија, која во комбинација со крем допир на creaming, неизбежна во подготовката на рижото, ќе ви даде рижото со уникатен и непогрешлив вкус.

чекори

1
Направено

Да се ​​направи рифото на шафран, прво ставете ги пестици во мала чаша, истурете ја водата само колку да ги покриете пестиците целосно, промешајте и оставете да кисна цела ноќ. На овој начин пестиците ќе ја ослободат целата своја боја.

2
Направено

Потоа подгответе супа од зеленчук, за рецептот ќе треба литар. Ако немате време да го подготвите, можете да користите коцки од супа од зеленчук.

3
Направено

Излупете го и ситно исечкајте го кромидот за да може да се стопи при готвење и да не се согледува додека го насладувате рижото.

4
Направено

Во голем тенџере истурете 50 гр путер земен од вкупната неопходна доза, стопете го на тивок оган, потоа истурете го исечканиот кромид и оставете го да чорба 10-15 минути додавајќи малку супа за да не се исуши соте: кромидот мора да биде многу про transparentирен и мек.

5
Направено

Откако кромидот ќе се задуши, истурете го оризот и наздравете го за 3-4 минути, така, гравот ќе запечати и ќе го задржи готвењето добро. Додадете го белото вино и оставете го целосно да испари. Во овој момент продолжете со готвењето за околу 18-20 минути, додавајќи чорба супа истовремено, кога е потребно, бидејќи ќе се апсорбира од оризот: гравот секогаш мора да биде покриен.

6
Направено

Пет минути пред крајот на готвењето, истурете ја водата со пестици од шафран што сте ги ставиле во инфузија, промешајте за да го вкусите и обојте го рижото со прекрасна златна боја.

7
Направено

По готвењето, исклучете ја топлината, сол, измешајте го ренданиот пармезан и остатокот 75 гр путер. Промешајте и покријте го со капакот оставете да одмори неколку минути, во овој момент рижото од шафран е подготвено! Послужете го топло додека го украсувате садот со малку пестици.

рецепт Осврти

Нема рецензии за овој рецепт уште, користите формата подолу за да напишете ја вашата преглед
рецепти Избрани - Тестенини со крем сос лосос и вотка
претходниот
Тестенини (Penne) Крем со лосос и вотка сос
рецепти Избрани - Вегански фстаци торта
следниот
Вегански фстаци торта
рецепти Избрани - Тестенини со крем сос лосос и вотка
претходниот
Тестенини (Penne) Крем со лосос и вотка сос
рецепти Избрани - Вегански фстаци торта
следниот
Вегански фстаци торта

Додади го твојот коментар