përkthim

Mocarela në një karrocë me pjekur Ham

0 0
Mocarela në një karrocë me pjekur Ham

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

600 G (12 feta) Bukë me feta
500 G Buffalo mocarela
150 G proshutë e pjekur
5 i madh vezë
shijes Kripë
100 G 00 Miell
300 G Therrime buke
To Fry
1 l Vaj luledielli

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

kuzhinë:
  • medium

përbërësit

  • To Fry

Directions

pjesë

Mocarela në një karrocë është klasik “ushqim street”, e cila mund të bëhet në shtëpi në kohë shumë të shkurtër. Kjo është një nga ato recetat që duket shumë e thjeshtë për të bërë, duke pasur parasysh kohën e shkurtër që duhet për të bërë atë. Ne realitet, shumica e njerezve, kur të përballen me breadcrumbs, mocarela, vezë, vaj dhe bukë, nuk e di se ku të fillojë për të marrë mocarela të përsosur në një karrocë, artë dhe crunchy në pikën e duhur. Ndoshta jo të gjithë e di se mocarela në një karrocë mund të jetë i gatuar në dy mënyra të ndryshme: skuqur dhe pjekur. Mocarela në carrozza është një pjatë tipike e gadishullit italian dhe është e përhapur në Jug. Duket se ajo ka lindur në Campania, në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Edhe pse romakët pretendojnë se receta është pronë e tyre, ajo është projektuar për të riciklojnë bukë avancuar dhe buall mocarela.
Recetë origjinale nga Campania parashikon përdorimin ekskluziv të buall mocarela, edhe pse kjo është veçanërisht e holluar me ujë. Pikërisht për këtë arsye, nëse buall mocarela është përdorur, ajo duhet të drenazhuar për disa orë.
Kjo recetë e merr emrin e mocarela në një karrocë për shkak, feta e djathit janë të mbështjellë në dy feta buke (e cila të veprojë si një karrocë), bukë në breadcrumbs dhe pastaj të skuqura. Pastaj këmishë crunchy që është marrë “mbron” butësi e mocarela, vetëm si një princeshë është e mbrojtur brenda karrocën e saj.

hapat

1
e bërë

Për të përgatitur mocarelën në një karrocë, filloni të prisni mocarelën e buallit në feta 1 cm të trasha. I renditim në një tepsi të veshur me letër thithëse dhe i mbulojmë me fletë të tjera letre thithëse. Shtypni butësisht me duart tuaja për të lyer mocarelën dhe për të hequr ujin e tepërt. Nëse është e nevojshme ndërroni fletët e letrës së kuzhinës derisa të thahen plotësisht.

2
e bërë

Në këtë pikë, vazhdoni të mbushni bukën. Vendosni fetat e bukës së prerë në një dërrasë prerëse, vendosni sipër fetat e mocarelës, në mënyrë që të mbulojë të gjithë sipërfaqen, por pa e lënë të mbarojë, shtoni kripë dhe një fetë proshutë dhe mbulojeni me një fetë tjetër bukë. Më pas shtypni butësisht me duar për të ngjeshur të gjithë. Vazhdoni kështu për të gjitha fetat e tjera të bukës, derisa të mbarojë mocarela. Më pas prisni fetat e bukës së mbushur duke përdorur një thikë për të hequr koren e jashtme.

3
e bërë
30

Kalo te buka tani. Thyejmë vezët në një enë pjekjeje dhe i rrahim me kamxhik për disa minuta. Më pas në dy pjata të tjera, në njërën vendosni thërrimet e bukës dhe në tjetrën miellin e situr. Në këtë moment kaloni çdo copë bukë të mbushur fillimisht në miell dhe më pas duke përdorur 2 pirunët në vezë, në mënyrë që t'i mbulojë plotësisht. Më pas kalojini në një pjatë për disa sekonda, në mënyrë që të hiqni vezën e tepërt dhe të shmangni gunga kur e kaloni në thërrime buke. Transferoni në një dërrasë prerëse dhe me tehun e thikës shtypni lehtë skajet dhe sipërfaqen në mënyrë që të uniformizohet buka dhe të ketë një formë më të saktë.. Nëse është e nevojshme, kalojmë sërish në bukën e grirë dhe shtypim sërish me tehun e thikës. Vazhdojmë kështu për të gjitha pjesët e tjera dhe i kalojmë në një tepsi të shtruar me letër furre. Më pas transferojeni në frigorifer për rreth 30 minuta.

4
e bërë
30

Pasi mocarela janë forcuar, mund të kaloni në bukën e dytë, duke i kaluar fillimisht në vezë, më pas në tenxhere për të hequr tepricën dhe në fund në thërrimet e bukës. Siç është bërë më parë, më pas transferojini copat e mocarelës në një karrocë në një dërrasë prerëse dhe lëmoni bukën me thikë. Vazhdoni kështu për të gjitha të tjerat duke i vendosur në një tepsi të shtruar me letër furre. E vendosim në frigorifer të forcohet për një tjetër 30 minuta.

5
e bërë

Hidhni vajin në një tigan dhe vendoseni në temperaturën e 170-180 ° maksimumi. Zhytni disa copa në të njëjtën kohë dhe gatuajini mocarelas në një karrocë 1-2 minuta, duke i kthyer herë pas here me një skimer. Kur të kenë marrë ngjyrë kafe të artë, i kullojmë nga vaji dhe i kalojmë në një tepsi të shtruar me letër thithëse për të hequr vajin e tepërt. Skuqini të tjerat dhe shërbejeni mocarelën tuaj në karrocë menjëherë.

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
Recipes e zgjedhur - Chickpeas dhe potatos Cremy Supë
i mëparshëm
Butë Chickpeas dhe patate supë
Recipes e zgjedhur - Puttanesca Spageti makarona
tjetër
Spageti Puttanesca makarona (Spageti me Kaperi, ullinj, dhe anchovies)
Recipes e zgjedhur - Chickpeas dhe potatos Cremy Supë
i mëparshëm
Butë Chickpeas dhe patate supë
Recipes e zgjedhur - Puttanesca Spageti makarona
tjetër
Spageti Puttanesca makarona (Spageti me Kaperi, ullinj, dhe anchovies)

Shto komentin tuaj