përkthim

Makarona (Paccheri) alla Norcina Me sallam dhe Truffle të Zi

0 0
Makarona (Paccheri) alla Norcina Me sallam dhe Truffle të Zi

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

Rregullo servings:
360 G Makarona
500 G Mish derri Suxhuk
200 G Cream Fresh
1/2 qepë
1/2 gotë Verë e Bardhë
shijes Truffle Black
shijes Kripë
shijes Black Pepper
shijes Vaj ulliri ekstra i virgjer
shijes Pecorino Cheese

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

Features:
  • shpejt
kuzhinë:
  • 30
  • shërben 4
  • i lehtë

përbërësit

Directions

pjesë

Pasta alla Norcina është një pjatë tipike e kuzhines italiane Umbrian përgatitur me Norcia sallam shpërbë në një tigan me vaj dhe qepë, krem të freskët, zhardhok këpurdhash dhe Pecorino djathë. Ajo është e përgatitur zakonisht me makarona të shkurtër: Penne, rigatoni, i vockël, strangozzi, por ka edhe një version me makarona të gjatë, spageti ose tagliatelle, i cili është bërë vetëm me truffles zi, hudhër dhe anchovies, për të cilat ju mund të shtoni mushrooms . Ne do të përgatisë versionin e parë me sallam dhe krem, i butë dhe i pasur në shije. Nëse ju nuk e gjeni salcice Norcia ju mund të përdorni suxhuk klasik derri, por shije përfundimtar do të jetë më e vogël aromatic: emërtimi “norcina” rrjedh nga përdorimi i salcice e kasapëve mjeshtër (Norcini). Ja se si të përgatisin këtë kurs ideale e parë për të dielën drekë që do të pushtuar të gjithë.

hapat

1
e bërë

Qëroni dhe copëtoni salçiçet.

2
e bërë

Në një tigan të madh skuqni qepën e copëtuar me pak vaj. Pastaj shtoni salcice, kafe për disa minuta dhe përzieni me verë të bardhë. duke shtuar edhe pak kripë.

3
e bërë

ndërkohë, gatuaj makaronat në shumë ujë të kripur.

4
e bërë

Shtoni kremin në sallam, llokoçis, grijeni truffle dhe shtoni piperin.

5
e bërë

Kullojeni makaronat e makaronave dhe shtojeni në salcën e kremës dhe sallamit, sauté për të paktën një minutë. Sapo të jetë gati, shërbejmë makaronat alla norkina me thekat e truffle dhe djathin pecorino ose djathin e grirë parmezan dhe shërbejmë të nxehtë.

Nëse nuk keni truffle të zezë, akrepi ose truffle dimri, mund të përdorni një vaj aromatik të truffles: shija do të jetë më pak intensive, por makaronat alla norcina do të jenë akoma të shkëlqyera. Në recetën tonë kemi përdorur qepën por, nëse preferoni, mund të përdorni edhe hudhër. Para se të grini truffle, lajeni atë nën ujë të rrjedhshëm me një furçë të butë dhe thajeni mirë përpara se ta përdorni. Në vend të kremës mund të përdorni edhe një krem ​​delikate të ricotta: vendosni ricottën në një tas, zbuteni atë me një lugë druri, shtoni vaj, kripë dhe piper dhe llokoçis. Ata që preferojnë mund të spërkasin makaronat alla norkina me majdanoz të copëtuar, për t’i dhënë edhe më shumë aromë gjellës.

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
i mëparshëm
Fryed Meatballs Me Provola Cheese
Recipes e zgjedhur - Makarona me kungull dhe karamele me mente Pesto
tjetër
Makarona me kungull i njomë dhe mente Pesto
i mëparshëm
Fryed Meatballs Me Provola Cheese
Recipes e zgjedhur - Makarona me kungull dhe karamele me mente Pesto
tjetër
Makarona me kungull i njomë dhe mente Pesto

Shto komentin tuaj