përkthim

Italisht Risotto Milanese (Saffron Risotto)

0 1
Italisht Risotto Milanese (Saffron Risotto)

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

Rregullo servings:
1 lugë çaji shafran pistils
320 G Carnaroli oriz
125 G gjalpë
1 qepë
80 G integruar djathë lloj djathi
40 G Verë e Bardhë
shijes ujë
1 l perime Supë
shijes Kripë

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

Features:
  • vegan
  • Vegjetarian
kuzhinë:
  • 30
  • shërben 4
  • medium

përbërësit

Directions

pjesë

Shafran është një nuancë e lashtë, njohur tashmë në kohën e Egjiptasve. Në fillim ajo është përdorur vetëm për të ngjyrosur pëlhurat dhe të bëjë parfume dhe vajra, por një herë zbuluar pronat e saj të mahnitshme kuzhinës, ai u bë një përbërës i vlefshëm me të cilin për të bërë enët e shijshme me ngjyrime të arta si shafran pilaf me lëng pule. Kjo pjatë e parë, në thelb të saj, rrit në më të mirë cilësitë aromatike e shafran, por jo vetëm, në sajë të fuqisë së fortë për t'u ngjyrosur, kokrra oriz janë embellished me një ngjyrë të këndshme dhe joshës ari që e bën këtë gjellë në mënyrë të veçantë. Një magji e vogël që e kombinuar me prekjen butë e Creaming, pashmangshme në përgatitjen e pilaf me lëng pule, do t'ju japë një pilaf me lëng pule me një shije unike dhe të pagabueshme.

hapat

1
e bërë

Për të bërë shafran pilaf me lëng pule, së pari të vënë pistils në një gotë të vogël, derdh mbi ujë vetëm të mjaftueshme për të mbuluar plotësisht pistils, llokoçis dhe të lënë të mbush për tërë natën. Në këtë mënyrë pistils do të japin të gjithë ngjyra e tyre.

2
e bërë

Pastaj të përgatitur supë perimesh, për recetë ajo do të marrë një litër. Nëse ju nuk keni kohë për të përgatitur atë që ju mund të përdorni perime cubes supë.

3
e bërë

Peel dhe imët pres qepë në mënyrë që ajo mund të shkrihet në gatim dhe jo të perceptohet duke shijuar pilaf me lëng pule.

4
e bërë

Në një tigan të madh hedh 50g gjalpë marra nga doza totale e nevojshme, shkrirë rreth ngrohjes ulët, pastaj derdh qepë copëtuar dhe le merak për 10-15 minuta duke shtuar disa supë jo aq sa për të thatë sauté: qepë duhet të jetë shumë transparent dhe të butë.

5
e bërë

Pasi qepë është zier, pour oriz dhe dolli atë për 3-4 minuta, kështu fasule do të vulosë dhe të mbajtur mirë gatim. Shtoni verën e bardhë dhe le të zhduket tërësisht. Në këtë pikë të vazhdojë me gatim për rreth 18-20 minuta, duke shtuar supë një luhare në një kohë, kur eshte e nevojshme, siç do të absorbohet nga oriz: fasule duhet gjithmonë të jenë të mbuluara.

6
e bërë

Pesë minuta para përfundimit të gatimit, derdhë ujë me pistils shafran që kishte vënë në infuzion, trazim për shije dhe ngjyrë e pilaf me lëng pule e një ngjyrë të artë të bukur.

7
e bërë

pas gatimit, fikur ngrohjes, kripë, llokoçis në djathë integruar lloj djathi dhe pjesa e mbetur 75 g gjalpë. Llokoçis dhe të mbuluar me kapak le të pushuar disa minuta, në këtë pikë shafran pilaf me lëng pule është gati! Shërbyer atë të nxehtë duke garnishing gjellë me disa pistil.

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
Recipes e zgjedhur - Makarona me salmon i butë dhe i Vodka prevede
i mëparshëm
Makarona (Penne) me Salmon i butë dhe i Vodka prevede
Recipes e zgjedhur - Vegan fëstëk Cake
tjetër
Vegan fëstëk Cake
Recipes e zgjedhur - Makarona me salmon i butë dhe i Vodka prevede
i mëparshëm
Makarona (Penne) me Salmon i butë dhe i Vodka prevede
Recipes e zgjedhur - Vegan fëstëk Cake
tjetër
Vegan fëstëk Cake

Shto komentin tuaj