përkthim
  • shtëpi
  • djathë
  • Makarona me djathë dhe piper i zi (Cheese dhe Pepper Spaghetti)

Makarona me djathë dhe piper i zi (Cheese dhe Pepper Spaghetti)

0 0
Makarona me djathë dhe piper i zi (Cheese dhe Pepper Spaghetti)

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

Rregullo servings:
320 G spageti
shijes (kokrra) Black Pepper
200 G integruar, erëza të mesme Roman Pecorino Cheese
shijes Kripë

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

Features:
  • shpejt
  • me erëza
  • Vegjetarian
kuzhinë:
  • 20
  • shërben 4
  • i lehtë

përbërësit

Directions

pjesë

Spageti me djathë dhe piper, si carbonara, i përkasin traditës së pasur të Romës ose Lazio. Një pjatë e parë fshatar dhe e shijshme që është bërë në pak minuta, vetëm koha e spageti gatim. piper, thjeshtë dhe të vërtetë, është bërë nga vetëm dy përbërësit: piper i zi dhe Pecorino djathë Roman jo shumë të kalitur. ynë është receta tradicionale, dhënë për romakët nga barinjtë e Lazio, i cili në migrimet e tyre sollën ushqim të thjeshtë për të gatuaj dhe të ruhen për një kohë të gjatë: makarona, Pecorino dhe piper. Gëzojnë këtë makarona të thjeshtë është si të hahet një pjesë të historisë. Provoje!

hapat

1
e bërë

Për të përgatitur spageti me djathë dhe piper i zi, Gjëja e parë që bëni është të hekura 200 g djathë romake Pecorino.

2
e bërë

Vazhdoni duke vluar ujin në një tigan (vënë rreth gjysma e asaj që ju zakonisht përdorin për të gatuaj makarona, kështu ajo do të jetë e pasur me niseshte) dhe kur ju vlim ju mund kripë për shije. Pasi i kripur, ju mund të gatuaj spageti.

3
e bërë

ndërkohë, derdh tërë peppercorns në një bord prerjes, pastaj t'i shtypë me një shtyp për mish apo një mulli piper. Në këtë mënyrë aroma athët e piper do të lëshoj më shumë.

4
e bërë

Hidh një gjysmë dozë e piper grimcuar në një pjesë të madhe jo-ngjit tigan, dolli atë rreth ngrohjes ulët, nxitje me një lugë druri, pastaj përzierje me një çift të kupave të ujit gatim makarona. Flluska ju do të shihni duket të jetë për shkak të niseshte përmbajtura në ujë.

5
e bërë

Drain spageti, kur ata janë shumë të al dente (mbajtur mënjanë ujë gatim dhe derdh ato direkt në tigan me piper thekur, vazhdojnë gatim me piper.
Shpifjeve makarona vazhdimisht me darë kuzhinë për të bërë atë "marr frymë" dhe shtoni një luhare ujë ose dy sipas nevojës, për të vazhduar spageti gatim si një pilaf me lëng pule. Vazhdo te derdh një luhare ujë vetëm kur është e nevojshme (kur ju shihni se pan është pothuajse plotësisht e thatë) dhe llokoçis-skuqura me darë kuzhinë.

6
e bërë

Nderkohe, kur makarona fjala për gatim, të kujdeset për krem ​​Roman Pecorino (nuk do të fillojë këtë operacion para sepse kremi do të rritet shumë të trasha): hedh rreth gjysmë një dozë të Pecorino integruar në një tas. Shto një luhare ujë gatim makarona mbi Pecorino integruar. Llokoçis me një lëvizje energjike dhe shtoni më shumë ujë kur është e nevojshme. Pastaj shtoni dozën e mbetur të Pecorino, duke mbajtur pak mënjanë për erëza më vonë. Shtoni pak më shumë ujë të nevojës: në këtë fazë ju duhet të gjej kalibrin dozë dhe e Pecorino dhe ujë për të marrë një qëndrueshmëri të butë pa gunga.

7
e bërë

makarona gatim Finish, duke shtuar pak ujë të nxehtë nëse është e nevojshme; para se të shtoni krem ​​Pecorino Cheese, përzierje shkurtimisht krem ​​duke vënë tas mbi avull të tigan me ujë të nxehtë, gjithmonë llokoçis me lëvizje, në mënyrë që të sjellë krem ​​në një temperaturë të ngjashme me atë të makarona.

8
e bërë

Turn off ngrohjes e pan me spageti dhe pour krem ​​Pecorino. Ndërsa pour krem ​​Pecorino mbi spageti, llokoçis vazhdimisht me darë kuzhinë, pour edhe Pecorino që ju kishte mbajtur mënjanë, trazim dhe sauté makarona përsëri dhe pastaj të shërbejë spageti tuaj dhe sezonin me piper mbetur. Shijoni menjëherë në të gjitha creaminess tyre!

Recipes e zgjedhur

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
Recipes e zgjedhur - Puttanesca Spageti makarona
i mëparshëm
Spageti Puttanesca makarona (Spageti me Kaperi, ullinj, dhe anchovies)
Recipes e zgjedhur - Shirita derri në salcën e Barbecue
tjetër
Fijet e derrit me xham me salcën e Barbecue
Recipes e zgjedhur - Puttanesca Spageti makarona
i mëparshëm
Spageti Puttanesca makarona (Spageti me Kaperi, ullinj, dhe anchovies)
Recipes e zgjedhur - Shirita derri në salcën e Barbecue
tjetër
Fijet e derrit me xham me salcën e Barbecue

Shto komentin tuaj