përkthim

Tamales peruan derri

1 1
Tamales peruan derri

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

Rregullo servings:
8 banane Leaves
1 kg cornmeal
8 Ullinjve Zi
50 g të pjekur kikirikë
4 prerë në gjysmë vezë
2 lugë gjelle terren Peruan Red Chilis
1 lugë gjelle terren Peruan Yellow Chili
3 doreza të grira të hudhër
1/2 lugë çaji Kripë
1/4 lugë çaji terren Black Pepper
1 një çikë qimnon Powder
1/2 lugë çaji monosodium Glutamate
500 gr mish derri
200 gr gjalpë
1 kupë Vaj luledielli
1 medium qepë

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

Features:
  • Pa gluten
  • me erëza
kuzhinë:
  • 150
  • shërben 8
  • i lehtë

përbërësit

Directions

pjesë

në Peru, tamales pasur është sinonim me familjen, parti dhe të dielën mëngjes. Nuk janë të varieteteve të tyre në rajone të shumta të Perusë, zakonisht në Lima ata janë të mbushur me derr ose pule, Popullore Preferuarat dhe përfundoi në gjethe bananeje dhe në provincën përfundoi në gjethe misri.

Aktualisht çdo rajon të Perusë ka mënyra të ndryshme në mënyrën se si ata kanë qenë të mjaftueshme. Cajamarquinos Tamales, Chincha Tamales, Creole Tamales, E dija Tamales, Serrano Tamales, gjelbër Tamale, quinoa Tamale, etj. Secili e ndryshme dhe në të njëjtën kohë të njëjtë.

Të Tamale pule, është hyrja preferuar ose shok i mëngjes më të kërkuar të dielën. Aroma e saj e shijshme dhe sa e butë është, craves në çdo kohë, shoqëruar nga një lëng ose një filxhan kafe. Fletë banane bën të mbajë aromë e saj dhe rrit atë edhe më shumë.

Kjo është bërë me cornmeal, piper të verdhë, në mesin e përbërës të tjerë që e përbëjnë atë.

hapat

1
e bërë

Për të filluar përgatitjen e tamales së shijshme peruane, ne fillim duhet te bejme dressingen ne nje tenxhere. Ngroheni tiganin për dy minuta dhe më pas hidhni gjalpin derisa të tretet plotësisht.
Duke u tretur gjalpi, shtoni qepën e prerë në kubikë, djegësin e kuq , djegësin e verdhë, hudhra e bluar, monosodium Glutamate, kripë, piper dhe një majë qimnon.

2
e bërë

Pasi të keni gati veshjen, bëni mishin e derrit në copa (ose pulën) në mënyrë që të skuqet për 20 minuta. Është e nevojshme të rishikohet dhe llogaritet koha pasi ndonjëherë varet nga fuqia e zjarrit.

3
e bërë

Hiqni copat e mishit të pulës ose derrit nga salca, më pas shtoni miellin e misrit, vajin dhe lëvizni në mënyrë mbështjellëse që të mos ngjitet. Ngjyra e tamales do të varet nga sasia e piperit të kuq dhe piperit të verdhë që përdorni. Nese ju deshironi, shtoni pak më shumë nga të dy specat në mënyrë që të ketë më shumë ngjyrë dhe shije. Është për shijen e të gjithëve ?
Për të ditur që mielli është gati, merrni dy lugë gjelle në tavolinë, prisni që të ftohet dhe nëse ky brumë nuk ju ngjit në duar është gati ?.

4
e bërë

Tani le t'i bashkojmë tamalet. Merrni pak brumë dhe vendoseni mbi gjethen e bananes që keni prerë më parë në madhësinë që dëshironi. Për këtë djegësi i kuq duhet të jetë me pak vaj që të mos ngjitet. Ndani brumin përkatësisht në tetë pjesë.

5
e bërë

Jepini çdo pjese në fletën e bananes një formë drejtkëndëshe. Bëni një hapje ose vrimë në qendër, vendosni një copë mish derri ose pule, një copë vezë, një ulli dhe një kikirikë.
Përfundoni duke i dhënë pançës një formë drejtkëndëshe dhe mbështilleni. Bëni shumë kujdes me mënyrën e mbështjelljes.

6
e bërë
120

Vendosini të gjitha tamalet në një tenxhere të madhe me ujë (derisa të mbulohen) dhe gatuajeni për dy orë.

7
e bërë

Hiqni tamalet dhe lërini të ftohen. Të bëftë mirë!

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
Recipes e zgjedhur - Makarona spageti me koprrac
i mëparshëm
spageti (Makarona) me Clams
Recipes e zgjedhur - Italisht Bolognese lasagna
tjetër
Tradicionale italiane Bolognese lasagna
Recipes e zgjedhur - Makarona spageti me koprrac
i mëparshëm
spageti (Makarona) me Clams
Recipes e zgjedhur - Italisht Bolognese lasagna
tjetër
Tradicionale italiane Bolognese lasagna

Shto komentin tuaj