përkthim

Aloo Gobi

0 0
Aloo Gobi

Ndajnë atë në rrjetin tuaj social:

Ose ju mund vetëm të kopjoni dhe të ndajnë këtë url

përbërësit

Rregullo servings:
3 i madh patate
1/2 Lulelakra
1 Red Onions
2 Domate
1 karafil hudhër
1/2 lugë çaji Xhenxhefil pluhur
1/2 lugë çaji Garam Masala
1/2 lugë çaji shafran i Indisë
1/2 lugë çaji koriandër pluhur
1 një çikë Chili Pepper
1 lugë gjelle e freskët Ground Korianderi

Bookmark këtë recetë

Ju duhet të hyrje ose regjistrohem për të bookmark / preferuar kjo përmbajtje.

Features:
  • Pa gluten
  • healty
  • vegan
  • Vegjetarian
kuzhinë:
  • 40
  • shërben 4
  • i lehtë

përbërësit

Directions

pjesë

AlooGobi është një kerri perimesh shumë i njohur në Indi, në të cilat patatet (aloo) dhe lulelakër (gobi) gatuhen me qepë, domate dhe erëza. Si të gjitha kerri, ka versione të panumërta që varen nga zona gjeografike apo edhe nga tradita e pashkruar familjare. Preferoj versionin pa domate por erëzat nuk mund të mungojnë. Në recetë tregova sasinë minimale të erëzave për t'u përdorur, por ato mund të ndryshojnë sipas qiellzës suaj. Unë sugjeroj të zbardhni lulet e lulelakrës dhe kubat e patates në ujë të kripur të vluar për disa minuta: ato duhet të mbeten akoma krokante.

hapat

1
e bërë

Fillimisht përgatisni perimet: qëroni patatet dhe pritini në feta, më pas lani lulelakrën dhe priteni në lule.

2
e bërë
8

Në një tigan të madh ose wok hidhni një fond vaji dhe ziejini perimet në një flakë mjaft të lartë 7-8 minuta derisa të fillojnë të marrin ngjyrë kafe, më pas hiqeni nga tigani dhe lërini mënjanë.

3
e bërë

Le të përgatisim bazën pikante. Prisni qepën dhe skuqeni në tiganin e perimeve me një pikë vaj dhe një thelpi hudhër.

4
e bërë
4

Pasi të bëhet transparent, shtoni dy domatet e prera në kubikë të vegjël dhe të gjitha erëzat dhe gatuajeni 3-4 minuta.

5
e bërë
10

Më pas shtoni lulelakrën dhe patatet dhe vazhdoni zierjen për një tjetër 10 minuta ose derisa perimet të jenë të buta, por jo të grimcuara (nëse është e nevojshme, shtoni një pikë lëng mishi ose ujë që të mos ngjiten ose thahen shumë).

6
e bërë

Pasi gati, fikur ngrohjes, shtoni korianderin e freskët dhe shërbejeni.

Recipes e zgjedhur

Shqyrtime recetë

Nuk ka komente për këtë recetë ende, përdorin një formularin e mëposhtëm për të shkruar komentin tuaj
Recipes e zgjedhur - Tandoori pule
i mëparshëm
Tandoori pule
Recipes e zgjedhur - Butter_Chicken
tjetër
Gjalpë Indian Chicken
Recipes e zgjedhur - Tandoori pule
i mëparshëm
Tandoori pule
Recipes e zgjedhur - Butter_Chicken
tjetër
Gjalpë Indian Chicken

Shto komentin tuaj